U Craiova vs. Dinamo se joaca in A-League!

In urma cu cateva momente s-a incheiat Semifinala Eliminatorie din Hyundai A-league dintre Adelaide si Gold Coast. Am asistat la un meci excelent din punct de vedere al spectacolului tehnico-tactic, incheiat cu victoria, surprinzatoare, in opinia mea, a celor din Gold Coast, 3-2.
Oaspetii au deschis scorul in minutul 38 prin vedeta din Noua Zeelanda, Shane Smeltz, iar la cabine s-a intrat cu avantaj minim pentru United. Imediat dupa pauza, min 56, acelasi Smeltz devine demon pentru echipa sa, si intervine imprudent in propriul careu la van Djik: 11 metrii si gol egalizator, inscrie acelasi olandez. Peste un sfert de ora, stadionul Hindmarsh, plin pana la refuz, explodeaza de bucurie, odata cu golul de 2-1 marcat de Mathew Leckie. Se parea ca Adelaide nu mai poate fi o oprita, insa impresia a durat doar 60 de secunde, intrucat a venit randul oaspetilor sa revina si sa egaleze la 2 prin Bruce Djite. Acestia nu s-au oprit aici si au continuat sa atace. Demoralizata de golul de 2-2, Adelaide se vede condusa in minutul 79 cu 3-2, dupa un penalty transformat de acelasi Smeltz.
Asadar, Adelaide - Gold Coast 2-3, si echipa fostilor "trecatori" prin Romania, Michael Thwaite (FC National) si Glen Moss (Dinamo) este la un singur meci de Grand Final!
Gold Coast va juca duminica viitoare impotriva celor din Central Coast Mariners pentru un loc in ultimul act, acolo unde ii asteapta Brisbane Roar.
Vom avea ce urmari! Central Coast vs. Gold Coast, adica un fel de: U Craiova de Australia (Rose, Baird, McBreen) vs. Dinamo/FC National de Australia (Moss si Thwaite)