Novak Djokovic merita premiul Nobel, Gael Monfils nu!

Se dau premii 'Nobel' pentru fizica, chimie, economie, pace, literatura, era sa zic "matematica", insa asa cum stim cu totii nevasta lui Alfred Nobel "s-a transferat" pentru un sezon in patul unui matematician, iar matematica a fost numita pesonna non grata, dar nu se dau premii pentru fair-play, pentru justitie, pentru corectitudine. Unul dintre ultimele enumarate mai sus trebuie acordat sarbului Novak Djokovic pentru gestul lui absolut exceptional facut in timpul meciului de tenis de mai jos:

Dupa cum ati putut observa, este vorba de un meci jucat la Roland Garros, intre Martin Solveig, un fel de Robin Soderling si Bob Sinclair, asta seamana putin cu Nalbandian. Meciul a fost unul dominat clar de Sinclair, 6-0, 6-0 si minge de meci in setul 3. O data cu mingea de meci, in tribunele din Paris isi face simtita prezenta si iubita secreta a lui Martin, un fel de Ana Kournikova, doar ca asta de acum e bruneta. Revenind la mingea de meci, aceasta este castigata in prima instanta intr-un mod controversat de Bob, numai ca, exact in acel moment, pe zgura terenului parisian apare El Salvatore Novak "2AO" Djokovic, a carui interventie energica la arbitrul de scaun il face pe acesta sa-si corecteze deciza, si sa acorde minge pentru Solveig. Din acel moment jocul curge intr-o singura directie, si anume, victoria lui Martin Solveig. Cu toate aceste happy ending-ul nu a mai venit, pentru ca "bruneta", iubirea lui Martin, s-a aruncat cu nerusinare in bratele "matematicianului", in cazul de fata francezul Gael Monfils, ajuns si el in tribune (minutul 3:44)