A-League revine in forta. Bonus: Cum se rupe un adversar in doua!

Runda cu numarul 24 din A-League a programat o serie de partide incredibile, din toate punctele de vedere, cu goluri multe, rasturnari spectaculoase de situatie si tacklinguri duse pana la limita dintre fotbal si lupta libere.
* Cel mai spectaculos meci s-a jucat la Adelaide, acolo unde United din localitate, locul 3 in clasament, a primit vizita lanternei rosii North Queensland Fury, iar scorul a fost unul mai mult decat in concordanta cu calculele hartiei, 8-1 !!!
* A urmat derby-ul orgolilor dintre cele doua formatii ale orasului Melbourne, Victory si Heart. Meciul a inceput excelent pentru Victory, care in minutul 31 deja avea un linistitor 2-0 pe tabela. Se spune ca 2-0 este un scor periculos, iar asta ne-au aratat-o Srhoj & compania, care in numai 4 minute au egalat. S-a incheiat 2-2. Finalul partidei ne-a oferit si o lectie de karate kid, marca Muscat, Kevin Muscat (vezi video).

* Dupa cele 9 goluri de la Adelaide, au urmat inca 6 la Gold Coast, in meciul dintre echipa gazda si noua echipa a lui Ryan Griffiths, Newcastle Jets. Am avut un cat se poate de clar 5-1!
* In lupta pentru locul 6, care trimite in play-off , a intrat si Wellington Phoenix, invingatoarea azi, 4-0 cu Perth Glory, echipa lui Robbie Fowler, absent azi insa.
* Etapa s-a incheiat in urma cu cateva ore, odata cu meciul dintre Central Coast si FC Sydney. Am avut un scenariu identic cu cel de ieri de la Melbourne. Sydney a avut 2-0 inca din min 28, apoi in numai 6 minute s-a facut 2-2.