Romania 1-1 Italia

Meci neasteptat de bun facut de Romania in compania Italiei la Klagenfurt in Austria. O prima repriza foarte buna a facut ca scorul aratat la pauza pe tabela de marcaj sa arate un 1-0 pentru Romania, dupa reusita lui Marica, atacant aflat in mare forma, care s-a zbatut mult, a alergat dupa toate mingile si a incercat sa scoata maxim din orice faza. De astfel de jucatori are nevoie Romania. Marica a aratat aceeasi forma buna pe care a aratat-o si la Stuttgart in acest sezon

sursa foto: reuters.com

Din pacate Chivu s-a accidentat si a fost inlocuit inainte de pauza. Nu stiu cat a contat absenta lui Chivu din cea de-a doua repriza, dar apararea noastra a cam devenit bulevard, asta poate si din cauza schimbarilor efectuate de Cesare Prandeli. Andrea Pirlo, Gilardino si De Rossi au schimbat imediat fata meciului, prevestind parca o eventuala egalare. Gilardino a fost surprins in off-side de 3 ori in doar cateva momente si chiar a inscris o data, dar golul a fost anulat pe motiv de off-side.

Vreau sa remarc si evolutia foarte buna a lui Tamas, mai ales in prima repriza cand a reusit sa-l lanseze pe Deac de cateva ori in atac. Cu toate ca italienii s-au napustit asupra portii lui Tatarusanu, Romania a avut si ea cateva ocazii. Tanase a tras peste, iar cateva centrari ale lui Torje, Florescu sau Deac au fost retinute de portarul italian.

Eu zic ca e destul de multumitor acest 1-1 cu Italia in cazul in care Romania greu mai scoate puncte in ultimul timp. Totusi Italia este o echipa de pring rang...

Meciul cu Italia i-a adus lui Tatarusanu si primele minute in poarta nationalei. Alte premiere au fost introducerea ca titular a lui Ropotan, actualmente jucator la Dinamo Moscova, Rapa, jucatorul Otelului sau redebutul lui Dan Alexa dupa 6 ani. Goian a revenit si el in echipa dupa ceva timp.

Mi-ar place sa cred ca pentru Romania, acest meci cu Italia este inceputul unei ascensiuni. Sper sa continue pe aceiasi linie. Am vazut multa determinare in cazul unor jucatori, pesemne ca si putem nu doar vrem.