Optimi fara surprize, sferturi cu greutate

Am pus punct si celor opt meciuri din optimile CM 2010 din Africa de Sud. Ramasesem sa prezint partea a doua a acestora si as incepe cu meciul Olanda - Slovacia 2-1. Un meci la discretia echipei nou-revenitului Arjen Robben, care prin golul si evolutia avuta a fost desemnat si omul meciului. Fara indoiala, "portocala mecanica" este una mult mai vie in joc, cu Robben luandu-i locul lui Van der Vaart. Va avea nevoie de multa prospetime, avand in vedere viitorul adversar: Brazilia!. A fost un deja-vu Brazilia - Chile 3-0, care ne scuteste de prea multe comentarii si care deocamdata ii da credit antrenorului Dunga. Sfertul de finala va fi insa adevaratul test. Penultimul meci al optimilor, Paraguay - Japonia 5-3 (dp) a fost si cel mai lung al acestei faze a competitiei, dar si cel mai modest, ca sa nu zic plictisitor. Pe undeva de inteles, date fiind circumstantele: doua echipe aflate in premiera in postura de a juca in sferturi la un CM. In cele din urma, ultimul, si unul dintre cele mai asteptate meciuri din optimi a fost Spania - Portugalia 1-0. Din pacate a cam fost o singura echipa pe teren, practic o masina de fotbal, care a plimbat mingea de la un capat la celalalt al celor 90 de minute. Portughezii au adoptat o tactica ultra-defensiva, si asta nu neaparat din voia lor, iar Ronaldo a fost dat disparut de toata lumea. Gurile rele spun ca la pauza a fugit la Madrid :)
Vom avea parte in continuare de 4 meciuri super-atractive in sferturi, dintre care jumatate vor fi echivalente cu 2 finale. Asadar: Olanda - Brazilia & Ghana - Uruguay (vineri) si Argentina - Germania & Spania - Paraguay (sambata). Voi reveni....

PS. Paralel cu meciurile din sferturi vor continua si sferturile Fantasy Fifa WC 2010,mai precis Liga Lousy Footwork, acolo unde a ajuns si echipa Brisbane Roar (Springwood). Aceasta a jucat "finala din optimi" impotriva lui RiviOnze . Rezultatul final a fost unul foarte strans: 109 -96. Iata si prima parte a tabloului: