A inceput Cupa Mondiala!

Dupa o faza a grupelor realmente bolnava din punct de vedere fotbalistic, iata ca odata cu startul optimilor de finala ale CM si-a facut simtita prezenta si spectacolul fotbalistic. Am ajuns la jumatatea meciurilor din optimi, iar spectaculozitatea celor patru partide de pana acum a fost una de bun augur pentru orice fan al sportului rege, indiferent ca este subiectiv sau obiectiv legat de echipele participante.
Meciurile optimilor au debutat sambata cu un mai mult decat echilibrat Uruguay - Korea Republic 2-1. A fost o partida in care sud-americanii au plecat ca favoriti, iar golul lui Suarez avea sa confirme temporar aceasta statura. Spun temporar intrucat sud-coreenii au reactionat prompt, mai intai printr-o dominare teritoriala categorica, iar mai apoi prin golul egalizator. Meciul parea ca se indrepta spre minutele suplimentare, lucru cu care nu a fost de acord super-atacantul lui Ajax, Luis Suarez, care a reusit un gol superb prin care a asigurat Uruguay-ului un loc in sferturi. In sferturi ii vor astepta ghanezii. A fost un Ghana - USA 2-1, tot la fel de echilibrat, de aceasta data cu minute suplimentare. Americanii s-au jucat cu ocaziile, fapt care i-a costat, de cealalta parte africanii aflandu-se de fiecare data la locul potrivit pentru a fructifica sansele ivite. Insa cireasa de pe tort au pus-o cele doua partide de duminica. Mai intai asa numita "finala din optimi" Germania - Anglia 4-1. Este cam mult spus finala, englezii fiind "morti" din punct de vedere al turneelor finale, fie ele mondiale sau europene. Si la fel s-au dovedit a fi si aseara, cand Germania a fost clar echipa mai buna. Englezii pot invoca pe buna dreptate, nesansa, ghinionul dar mai ales prostia brigazii de arbitrii care nu au vazut un gol vizibil si de pe Marele Zid Chinezesc, marcat de Lampard. Nu cred insa ca acel potential 2-2 ar fi schimbat fata jocului. Aceasta superioritate in joc a germanilor va avea de infruntat in sferturi valoarea individuala a jucatorilor sud-americani, dupa Argentina - Mexic 3-1. Spun valoare individuala deoarece inca nu consider Argentina ca fiind o echipa redutabila in adevaratul sens al cuvantului, cu toate ca are jucatori exceptionali. Rezultatul de ieri a fost unul mincinos, mexicanii fiind, ca joc, cel putin la acelasi nivel cu sud-americanii, iar golurile au fost rodul greselilor arbitrului si a fundasului mexican coloborate cu bijuteria lui Tevez. Messi, din nou, a ramas dator. Poate ca in duelul cu Germania va renaste si el pe tabela de marcaj. Asadar, vom avea o disputa Messi vs. Ozil de zile mari.