? Să fim serioși, suntem ”pitici” la toate capitolele; 98% din Europa șterge pe jos cu prăpădiții noștri.
Volei-ul? Pas, avem slănină de halit.
Rugby? Important e să participi.
Polo? Nici nu știm, cât de mici începem să devenim.
Curling? Nu știm bine nici românește, darămite limbi străineze!

A mai rămas ceva ? Aaaa..da..handbalul. Păi handbalul, care nu era chiar mort, s-a dus pe apa sâmbetei, ca să nu zic pe ”pix”, în urmă cu câteva minute, în Brazilia, acolo unde fetele lui Radu Voina au pierdut în fața desculțelor din Croația.

Meciul a fost unul 100% românesc! Fetele noastre au demonstrat în două rânduri un lucru moștenit din generație în generație, acela că poporul român este labil psihic:
1. Au condus cu 19-15 și s-au văzut conduse cu 19-20 fără să marcheze timp de 10 minute!
2. În minutul 57 aveau 2 goluri avans (27-25) și om în minus! Croatele au marcat în inferioritate, iar apoi s-au desprins la scorul final de 28-27.

Acum că ne-am liniștit și la handbal, putem arunca o bombă atomică asupra acestei țări macabre? Poate poate, din țărână va renaște un popor cu mai multă materie cenușie!