Asian Cup Final: Australia vs. Japonia LIVE

Update!  JAPONIA CASTIGA CUPA ASIEI PE NATIUNI, QATAR 2011! DUPA CE A INVINS AUSTRALIA IN FINALA, SCOR 1-0 (GOL LEE IN MIN 109)!

Nu stiu daca este "finala perfecta", asa cum este numit de presa din Australia, insa MAREA FINALA de la Cupa Asiei din 2011, va aduce fata in fata doua dintre cele mai bune echipe ale turneului: Australia vs. Japonia. In semifinale Japonia a dispus de Coreea de Sud cu 5-2 dupa penaltyuri, in timp ce Australia a spulberat Uzbekistanul cu 6-0.
Meciul de azi este si prilejul revansei pentru Australia, care a fost eliminata in urma cu 4 ani in sferturile competitiei de Japonia, dupa executarea loviturilor de departajare.
Daca Australia va castiga in premiera trofeul sau daca niponii isi vor trece in palmares titlul cu numarul 4 din istorie, ramane de vazut in cateva momente, o data cu fluierul de start al partidei gazduita de Khalifa Stadium din Doha.
O data cu retragerea lui Daninho din blogosfera (vom reveni cu amanunte despre "bomba" inceputului de an in editiile viitoare) transmisia meciului AUSTRALIA vs. JAPONIA, o voi realiza din studioul "Onyewu Sport" din Brisbane.

Asadar, Asian Cup live: Socceroos v Japan, in cateva momente si in EXCLUSIVITATE aici:

Cele doua echipe vor incepe finala in urmatoarele distributii:

Australia: 1. Schwarzer, 8. Wilkshire, 2. Neil, 6. Ognenovski, 3. Carney, 14. Holman, 15. Jedinak, 16. Valeri, 17. McKay, 10. Kewell, 4. Cahill

Japonia: 1. Kawashima, 6. Uchida, 22. Yoshida, 4. Konno, 5. Nagatomo, 7. Endo, 17. Hasebe, 9. Okazaki, 18. Honda, 14. Fujimoto, 11. Maeda

FINAL: JAPONIA CASTIGA CUPA ASIEI PE NATIUNI, QATAR 2011!

-min 122: Australia iroseste ultima sansa a prelungirilor si meciul se incheie
-min 118: sut Kilkenny de la 18m mult peste
-min 116: cap Ognenovski in bratele lui Kawashima
-min 109: 1-0 Gol pentru Japonia: nemarcat in careu, nou-intratul Lee, inscrie simplu in vinclu dupa o centrare a lui Nagatomo

A inceput repriza a doua a prelungirilor

Finalul reprize I a prelungirilor

-min 105: McKay trage senzational de la 16m de putin peste
-min 104: Kruse pentru Australia si Honda pentru Japonia sunt la un pas de a deschide scorul
-min 102: Ocazie Mare Australia: Kewell pentru Emerton care greseste lobul
-min 99: Japonia ataca in valuri, insa fara a pune pericol poarta lui Schwarzer
-min 92: Australia incepe in atac. iar Kewell este la un pas de interceptie in careu

A inceput prima repriza de prelungiri cu Australia in atac
93' Fluier de final al celor 90 de minute. Australia-Japonia 0-0. Vom avea EXTRA -TIME

-min: 89: Ocazie mare a Australiei de a anula prelungirile: Carney primeste in careul de 16 metrii insa trage in blocaj
-min 87: Kewell scapa singur cu Kawashima insa acesta din urma iese si retine
-min 78: Emerton centreaza pentru Cahill care rateaza intalnirea cu balonul
-min 73: INCREDIBILA OCAZIE a lui Kewell care isi face excelent o minge pe pozitie viitoare, scapa singur cu Kawashima insa suteaza in piciorul acestuia
-min 66: OCAZIA MECIULUI pentru Japonia: Okazaki trimite de putin pe langa cu capul
-min 63: Iwamasa trimite peste din unghi
-min 62: Cahill raspunde cu un sutbun din unghi, retinut de portarul japonez
-min 62: Honda suteaza slab din pozitie buna
-min 61: Maeda este la un pas sa ramana singur cu Schwarzer, intervine Ognenovski
-min 54: Cahill cere aiurea un penalty dupa un duel corect in careu
-min 53: un traseu obisnuit, Cahill pentru Kewell care inalta balonul mult peste
-min 48: LA UN MILIMETRU DE GOL: centrare acelasi Wilkshare, mingea se plimba pe linia portii; Australia cere gol, insa decizia arbitrilor de a nu acorda este corecta.

A inceput repriza secunda

Am avut o prima repriza dominata clar de Australia din punct de vedere tactic, doar lipsa de inspiratie a lui Kewell facand ca tabela sa indice doar 0-0. Asteptam repriza secunda, in care cu siguranta Japonia va indrazni mai mult.

45' Finalul primei reprize: Australia-Japonia 0-0

-min 43: Wilkshere centreaza periculos insa McKay trece pe sub balon
-min 38: galben pentru Holman
-min 37: Maeda primeste la 16 m pozitie centrala insa nu nimereste poarta adversa
-min 31: din nou OCAZIE URIASA pentru acelasi Kewell, care primeste de la Cahill insa suteaza alaturi
-min 30: japonezii cer 11 m dupa un hent al lui Ognenovski in careu
-min 28: Wilkshere centreaza excelent pentru Kewell care trimite peste
-min 19: Ocazie mare! lovitura de cap al lui Cahill prelungita pana la Kewell, insa Kawashima se opune primului gol
-min 17: Honda il incearca pe Schwarzer fara succes de la 40 m
-min 16: galben pentru Valeri
-min 16: Holman patrunde pe dreapta si centreaza periculos pentru Cahill care trece la un pas de 1-0
-min 13: atac periculos al cangurilor, insa mingea este interceptata de japonezi chiar in momentul sutului lui Holman
-min 9: atac al Japoniei: Schwarzer iese aiurea dintre buturi si trimite o minge la un adversar, care din pozitie incomoda trimite peste poarta goala
-min 4: ocaziile se muta la poarta lui Schwarzer, unde Honda rateaza lovitura de cap.
-min 2: OCAZIE URIASA! Matt Mckay are sansa de a aduce avantajul pe tabela insa rateaza sutul din careu
-min 1: un prim atac al Australiei, incheiat cu un sut al lui Kewell retinut de Kawashima