Acum: AUSTRALIA - IRAQ live text !

Blogul onyewu.blogspot.com transmite incepand cu orele 00:25 (15:25 ora Romaniei) in format livetext, meciul Australia - Iraq, din sferturile de finala ale Cupei Asiei pe Natiuni 2011.
Ramai cu noi pentru a urmari evolutia partidei:
Echipele de start ale celor doua combatante sunt:
Australia: Mark Schwarzer (gk), Luke Wilkshire, Lucas Neill (capt), Sasa Ognenovski, David Carney, Carl Valeri, Mile Jedinak, Matt McKay, Brett Holman, Tim Cahill, Harry Kewell.
Iraq: Mohammed Kassid (gk), Salam Shaker, Ali Ehraima, Samal Saeed, Basem Abbas, Qusay Muneer, Hawar Mohammed, Nashat Akram, Mahdi Kareem, Emad Mohammed, Younus Mahmood (capt).

Pe 26 ianuarie, de Ziua ei Nationala, Australia va juca in semifinala cu Uzbekistan!
Aussie, aussie, aussie..oi oi oi !!!

-min 120: FINAL spre SEMIFINALA, Australia - Irak 1-0
-A marcat Harry Kewell, dupa o lovitura de cap plasata, care prin acest gol mai pune de o semnatura pe 2-3 ani cu Glatasaray. Aussie Aussie Aussie..OI OI OI!!!!!
-min 118 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL AUSTRALIAAAAAAAAA!!!!!!! AUSTRALIA-IRAK 1-0 YEEEEEEEEEEEEEE SCOATETI BEREAAAAAAAA DIN DOTARE
-min 116: Irakul trece agonizant de aproape de golul izbavitor, corner
-min 114: Lucas Neil vede si el galben in fata ochilor dupa o "mangaiere" duioasa la mijlocul terenului
-min 110: nici ei nu mai pot, au sunat la 911 iar targa e pe teren
-min 108: ne mai sta inima inca odata, Irakul se urca pe noi cu toate liniile
-min 107: Goodness me!! scapam teferi dupa o dubla stangacie in aparare

A doua repriza de prelungiri

-min 105: McDonald inscrie un gol turcesc si mai avem de vazut cel putin 15 minute
-min 103: incep sa-mi doresc si eu 11 metrii, Australia a obosit si doar executiile visatoare ale irakienilor o mai salveaza
-min 101: Irakul este din nou aproape de lovitura de teatru, insa salveaza din nou Schwarzer
-min 100: corner pentru Irak, mingea centrata trece prin fata jucatorilor si ajunge in aut de poarta
-min 98: ce executie! Ognenovski face pe brazilianu si executa o foarfeca din interiorul careului care trece putin pe langa
-min 97: in sfarsit o actiune vie a prelungirilor, Holman este deposedat in ultima clipa in careu
-min 95: nimeni nu risca, jocul este unul la intamplare
-min 92: McDonald cere penalty in mod nejustificat dupa cadere o ca din elicopter

Prima repriza de prelungiri, Australia are lovitura de start

-min 90+4 EXTRA TIME, dupa timpul regulamentar, Australia-Irak 0-0
-min 90+1: inca o ratare uriasa a echipei noastre, oare a cata? prin Ognenovski
-min 90: de la margine se arata 4 minute suplimentare. Cahill este inlocuit de McDonald
-min 88: what a save!!!! Bravo Mark; Australia traieste periculos, iar Irakul este foarte aproape de gol
-min 86: am luat un extraveral deoarece inima mi-a stat pentru 3 secunde; Schwarzer a intervenit providential si tot 0-0 scrie pe tabela
-min 83: fanul formatiei Abba, Basem Abbas vede si el galbenul, dupa ce il altoieste serios pe Harry Kewell
-min 81: Brett Holman vrea sa deschida frigiderul si sa inscrie, insa apara din nou Kassid
-min 80: berea inca sta la rece, Australia-Irak 0-0, si ne indreptam spre timpul suplimentar
-min 75: arbitrului i se ia tensiunea, are 13 cu 6, dar totul e OK, va mai rezista pana la penalty-uri
-min 73: golul pluteste in aer, sau aerul in gol, sut bun Holman, retine gk-ul irakian in 2 timpi si 3 miscari
-min 71: ma doare mana, nu e corect, sa mai atace si aia din Irak; o noua ratare marca Tim Cahill
-min 70: Irakul este aproape de autogol
*schimbarea de mai devreme: Kareem-in; Kareem-out, astia or fi siamezi
-min 68: vine si primul cartonas galben pentru echipa noastra, Jedinak rupe un adversar in doua
-min 65: Ognenovski trece si el pe langa deschiderea scorului, insa capul sau este retinut de Kassid
-min 64: schimbare la Iraq, iese unu intra altu, voi reveni cu detalii
-min 63: din nou Australia in atac prin Cahill care greseste centrarea
-min 61: sut bun al lui Jedinak de la 25 de metrii, retine portarul irakian
-min 59: din nou Kewell pentru canguri, insa mingea este trimisa in corner de fundasii adversi
-min 55: ocazia meciului apartine Irakului care trece la cativa milimetrii de preluarea avantajului pe tabela prin Mohammedd, care a scapat singur-singurel cu Schwarzer
-min 54: Irakul iese in prim-plan cu un nou "galben"
-min 52: din nou Kewell, pasa primita de la Cahill, insa voleu dezamagitor, care ajunge undeva in strada
-min 50: atac al Australiei, Holman centreaza pentru Kewell care rateaza intalnirea cu fericirea

A inceput repriza secunda, Iraqul ataca de la stanga la dreapta pe micile noastre ecrane din emisfera sudica.

-min 45+3 Finalul primei reprize, una dominata tactic de Australia, insa terminata doar 0-0. Noroc cu vocea lui Drejan din casti, care a strigat de pe celalalt stadion "Vai de comoara mea, ce gol a dat Meirelles!!!"
-min 43: INCREDIBILA RATARE AUSTRALIA: Kewell ii da un semnal lui Hagi, "ia-l pe Tanase", si rateaza o ocazie rarisima singur cu portarul irakian
-min 41: URIASA OCAZIE Australia, Holman il deschide pe Mckay, insa acesta, din pozitie excelenta, dezamageste cu o executie de A-League
-min 38: lovitura libera pentru canguri, centrare Cahill, insa Ognenovski loveste aiurea, spre bucuria fanilor echipei adverse
-min 35: parca privim un Bistrita - Siahlaul Chaitra Niamt, cele doua echipe se anuleaza reciproc si asteapta parca returul
-min 29: mare ocazia Australia,vecinul meu, Matt Mckay incearca sa-mi aduca fericirea si berea din frigider, insa o da pana in palestina peste poarta
-min 24: comentatorul FoxSport il vede pe Salam ca pe o paine de mancat si pe Jedinak al nostru ca fiind in vana: "Jedinak to score 2 goals
-min 16: Iraqul este aproape de gol, insa aparatorii nostri resping in corner
-min 11: prima buna oportunitate de gol o trecem in contul cangurilor, Holman ramane singur cu portarul insa este sarit de minge si faza se stinge
-min 10: dupa un inceput in forta al Australiei, meciul s-a inchis, niciuna dintre cele doua echipe neavand mari sanse de gol
-min 1: irakienii incep la intimidare, cartonas galben Nashat Akram pentru un fault la Cahill

Lovitura de start a partidei o vor avea "cangurii"