Exista si in Australia Onica$hi

Runda cu numarul 17 din Hyundai A-League a debutat vineri, 3 decembrie cu derby-ul orgolilor dintre Melbourne Victory si liderul Brisbane Roar. Dupa ce in precedenta vizita la Melbourne, Roar a plecat decimata atat pe tabela (0-3) cat si cu brazilianul Henrique accidentat grav, se parea ca a venit timpul revansei. Si, dupa primele 45 de minute ostilitatile erau de partea oaspetilor, care conduceau cu un aparent linistitor 2-0 si revansa prindea contur. Nimeni nu avea sa banuiasca insa intorsatura incredibila pe care o vor lua lucrurile in repriza secunda, cand, de la cabine au venit cu totul si cu totul alte echipe. In numai 14 minute, gazdele aveau sa schimbe situatia de pe tabela in favoarea lor, 3-2, si Brisbane retraia cosmarul din septembrie. A fost atunci o infrangere cu 0-3, singura suferita de Roar in acest sezon. Din fericire pentru Brisbane, in Australia a aparut un arbitru gen Onicash, Nica sau cum vreti voi sa-i spuneti care, in minutul 94 a trecut cu vederea un hent evident al portarului oaspetilor Michael Theokliots, produs in afara careului. Exact in acea faza, din degajarea portarului in cauza, oaspetii au egalat, 3-3, declansand un mic scandal in final.