Runda 12 debuteaza cu un meci spectaculos

Meci extrem de spectaculos disputat in aceasta seara pe Etihad Stadium din Melbourne, acolo unde gazdele, Melbourne Victory au invins liderul autoritar din Hyundai A-League, Adelaide United cu scorul de 2-1. A fost o partida disputata intr-un ritm alert inca din debutul ei, cand, cei de la Adelaide United au marcat foarte rapid prin L. Fyfe (2') si se parea ca Victory resimte inca esecul din etapa trecuta cu Brisbane Roar. Cu acest lucru nu a fost de acord golgheterul gazdelor, Robbie Kruse, care a restabilit egalitatea in minutul 22 cu un sut superb de la peste 20 de metrii lateral stanga. La pauza s-a intrat astfel cu 1-1 pe tabela. Repriza secunda a fost una jucata pe contre, fiecare dintre cele doua echipe beneficiind de sanse bune de a prelua conducerea. Pana la urma acest lucru l-au reusit cei de la Victory, care, dupa o faza lucrata ca la carte, au inscris golul fericirii prin jucatorul din Costa Rica, Carlos Hernandez. Scor final 2-1, si toate privirile se indreapta spre Sydney, acolo unde Brisbane Roar va incerca sa schimbe liderul.