Unirea Urziceni 0-0 Zenit St. Petersburg

Unirea Urziceni a reusit sa scoata un egal in aceasta seara, in compania actualului lider din Rusia. Am zis ca "a reusit" pentru ca Unirea a jucat in 10 jucatori din minutul 36. Chiar daca au fost momente grele pentru apararea ialomiteana, totul s-a terminat cu bine. Arlauskis a fost in forma si nu a lasat sa treaca nimic de linia porti. Pe final, Unirea chiar putea da lovitura prin Dale, dar mingea a iesit din careul rusilor fara vreo deviere interesanta.

Meciul in sine nu a fost prea spectaculos, dar important e ca ofera sanse destul de mari Unirii care pot produce surpriza chiar pe terenul rusilor. Surpirza in conditiile in care Zenit a cunoscut numai victorii in ultimlele 6 partide. Returul va avea loc peste o saptamana la Sankt Petersburg. Un rezultat de 1-1 ar fi perfect pentru Unirea pentru a trece mi departe.

Trebuie neaparat mentionat faptul ca meciul nu a fost transmis de nicio televiziune romaneasca. B1 ne-a oferit a doua repriza dupa "negocieri stranse" cu televiziunea rusa care a cumparat drepturile de transmisie, dar acest lucru conteaza mai putin. Ce a ramas in urma acestui meci, e scorul inscris pe tabela de marcaj Unirea Urziceni 0-0 Zenit St. Petersburg!