Campioana mondiala NU a fost umilita la Buenos Aires

Se striga in gura mare, in stanga si-n dreapta, in sus si-n jos, in pro si gsp, peste tot, ca Spania ar fi fost umilita in Argentina. Probabil ca un om care vede scorul si chiar rezumatul partidei ar spune "Da, frate, ce le-au tras-o alora cu tot cu tiki-taka-ul lor". Ei bine, NU, nu este deloc asa, si ii rog pe toti acei care nu au vazut meciul si au comentat, precum publicatiile de "specialitate din Romania (gsp: Campioana mondială, umilită la Buenos Aires » Argentina - Spania 4-1 ) sa urmareasca partida in reluare, fie si din curiozitate, sa vada cum au stat in mod real lucrurile. Ok, scorul a fost 4-1, unul care in mod normal, cum se zice in limbajul de lemn din fotbal, ne scuteste de orice comentarii. As vrea sa prezint si aspectele care m-au facut sa cred cu tarie ca Spania, Campioana Mondiala, nu a fost umilita:
1. Au jucat cu rezerve: Reina!!!, Marchena, Monreal, Fabregas, Silva. O sa va zic doar 3 nume care au dus greul la ultimul campionat mondial si care au lipsit ieri: Casillias, S. Ramos si Puyol. De unde mai bun ca cel care il "aprovizioneaza" pe Messi la Barcelona, Xavi, a intrat doar in minutul 57.
2. Tiki -Taka a functionat. In ciuda masivelor absente, Spania a controlat meciul de la un capat la altul, ratand multe ocazii la poarta lui Romero. Era minutul 80. Atentie! Minutul 80, 3-0 pentru Argentina, iar pe El Monumental era o liniste de-a dreptul iesita din comun. De ce? Gazdele nu mai atingeau mingea. Acest super jucator, Jesus Navas, l-a intors pe toate fetele pe Heinze si numai intrarile fara fair-play ale acestui non-talent care este Mascherano l-au mai oprit pe alocuri. Mascherano imi aminteste de Radoi si Paraschiv, care erau la fel la Steaua, doi jucatori fara nicio legatura cu tehnica, insa care aveau adeseori intrari criminale asupra adversarilor.
3. A fost doar un amical. Haideti sa plasam meciul la un turneu final si sa vedem atunci cine va castiga. Va fi destul sa revina cuplul Puyol-Casillias si o parte din ocaziile adversarului sunt anihilate automat.
Nu vreau sa se inteleaga ca sunt fan-Spania, ci doar vreau ca lucrurile sa fie prezentate asa cum sunt ele in realitate. Poate ca, fiind doar un amical intre prieteni, comentariile mai in detaliu lipsesc motivat.

sursa foto: livefootball4u