Weekend-ul fotbalistic (I)

In asteptarea startului Ligii I din Romania, in Europa fotbalul adevarat si-a continuat activitatea in cele mai importante campionate cu niste meciuri extrem de interesante. Premier League a facut o scurta pauza, insa nu si echipele angrenate in FA Cup.
Iata si cele mai importante evenimente si rezultate din celelalte campionate europene:
Bundesliga: nu s-au inregistrat surprize, favoritele hartiei confirmand-si suprematia si pe tabela de marcaj. Poate ca infrangerea lui VFB Stuttgart, care a avut un start perfect de retur, sa fii zdruncinat un pic visele pariorilor. Altfel, Bayern-Dortmund 3-1, Leverkusen-Wolfsburg 2-1 si Hannover-Bremen 1-5.
Serie A: rezultate scontate care confirma ascensiunea Romei si declinul Fiorentinei: Roma-Palermo 4-1 si Sampdoria-Fiorentina 2-0
Primera Division: a revenit CR9 cu o dubla iar Valencia si-a aratat limitele la Gijon. Xerez-Real 0-3; Gijon-Valencia 1-1.
Ligue 1: victorii pe linie ale favoritelor: Lyon, Marseille si revelatia Montpellier.
Pentru rezultate, marcatori si multe informatii din alte campionate: aici

Rubricile zilei:
Omul zilei: Ruud van Nistelrooy care a adus victoria lui HSV pe terenul lui VFB, marcand 2 goluri in 2 minute. (VFB Stuttgart -HSV 1-3)
Scorul zilei: Aberdeen-Celtic 4-4
Surpriza zilei: Gaziantepspor-Besiktas 2-0
Romanul zilei: Emil Jula (a marcat un gol in Karlsruer-Cottbus 0-2)