Chelsea - Arsenal 3-5, încă un meci în Topul meciurilor de legendă din EPL!

Update!!!
Chelsea - Arsenal 3-5! No comment!

După măcelul din august de pe Old Trafford, atunci când United a zdrobit Arsenalul dezmembrat al lui Arsene Wenger cu 8-2, iubitorii meciurilor senzaționale din Premier League au început să caute în istoria modernă a celui mai puternic campionat din lume după cele mai remarcabile rezultate.
Ei bine, astăzi, după Manchester United vs. Manchester City 1-6, butonul ”search” s-a înroșit din nou. De ”vină” au fost elevii lui Mancini, Balotelli (2), Dzeko (2), Aguero și David Silva, care au redus la tăcere prin golurile lor un Old Trafford încrezător.
Haideți să vedem, într-o ordine aleatorie, 11 dintre meciurile care au făcut istorie în epoca modernă a campionatului britanic.
Unde credeți că s-ar încadra acest 1-6 de azi ?

1. Leeds vs. Liverpool 4-3, sezonul 2000-2001!
În fața a peste 40,000 de fani de pe Elland Road, Mark Viduka intra în istoria celor de la Leeds, dar și a fotbalului britanic, cu 4 goluri marcate în poarta nefericitului Westerveld. Meciul se juca în noiembrie 2000, într-o perioadă în care Leeds era una dintre forțele Angliei, cu jucători precum Kewell, Smith, Radebe, Bowyer sau Jonathan Woodgate.

2. Leicester vs. Arsenal 3-3, sezonul 1997-1998!
Cu toate că a marcat 3 goluri pentru echipa sa, Dennis Bergkamp nu a mai putut stopa tăvălugul din final al echipei gazdă, la care Emile Heskey era în mare formă. Incredibil sau nu, din cele 6 goluri ale partidei, nu mai puțin de 3 au fost înscrise în prelungiri, în minutele 93, 94 și 96.

3. Arsenal vs. Tottenham 4-4, sezonul 2008-2009!
Era primul meci pe banca lui Spurs a managerului Harry Redknapp. Până în minutul 88 partida părea să reprezinte un coșmar pentru trupa de pe White Hart Lane, tunarii conducând cu 4-2. Finalul însă a fost unul incredibi, Jenas (89) și Lennon (94), marcând golurile unei remize istorice.

4. Portsmouth vs. Reading 7-4, sezonul 2007-2008!
Cele 11 goluri marcate în acest meci reprezintă un record ca număr de goluri din istoria meciurilor de Premier League.

5. Newcastle vs. Arsenal 4-4, sezonul 2010-2011!
În minutul 26, după golul lui Robin van Pesie, trupa lui Alan Pardew se vedea condusă cu 4-0 și nimeni din lume nu mai credea într-o minune. Din nefericire pentru tunari, eliminarea lui Diaby din debutul reprizei secunde avea să anunțe o revenire senzațională a gazdelor.

6. Liverpool vs. Newcastle 4-3, sezonul 1995-1996!
Considerat și Meciul Deceniului, încleștarea dintre cele două echipe avea să pună capăt speranțelor la titlu a trupei lui Kevin Keegan, odată cu golul lui Stan Collymore din minutele de prelungire.

7. Tottenham vs. Wigan 9-1, sezonul 2009-2010!
După 45 de minute, scorul de pe White Hart Lane indica un nevinovat 1-0 în favoarea trupei lui Redknapp. În a doua repriză a urmat măcelul, cu Jermain Defoe în rolul killer-ului, englezul marcând 5 goluri în 39 de minute.

8. Manchester United vs. Manchester City 4-3, sezonul 2009-2010!
Un meci care se îndrepta către un egal echitabil, a fost transformat într-o victorie senzațională a trupei lui Ferguson. Omul cu cele 3 puncte a fost Michael Owen, intrat pe teren în minutul 78.

9. Manchester United vs. Ipswich 9-0, sezonul 1994-1995!
A fost un alt ”măcel” pe Old Trafford, cu Andy Cole în rolul principal care a marca de 5 ori în poarta canadianului de la Ipswich, Craig Forrest.

10. Manchester United vs. Arsenal 8-2, sezonul 2011-2012!
Acest ultim rezultat vine ca o certitudine a faptului că Arsenal parcurge una dintre cele mai negre perioade din istoria recentă a clubului, dar și a superiorității valorice a echipei lui Sir Alex Ferguson.

11. Manchester United vs. Manchester City 1-6, sezonul 2011-2012!
În urmă cu puțin timp s-a încheiat un meci pe care Sir Alex Ferguson l-ar vrea uitat cât se poate de repede. United nu a fost numai învinsă de rivala City, ci umilită în cel mai crunt mod cu putință.